Június 10-én volt 75 éves az Argentínában szabadalmaztatott Bíró-féle golyóstoll, melyet az angol köznyelv még ma is biro-pen néven ismer.
Az első golyóstoll-szabadalmat már 1888-ban kiadták az Egyesült Államokban, s Európában is több feltaláló kísérletezett vele, ám ezek a tollak nem adagolták egyenletesen a tintát, és függőlegesen kellett tartani őket, ami írás közben nem túl kényelmes. A golyóstoll elve egyszerű: festékkel töltött csövecske végén egy forgó golyó juttatja papírra a tintát, ezt a technológiát tökéletesítette és szabadalmaztatta Bíró László.
A legnehezebb feladat a megfelelő tinta kikísérletezése volt, mely nem keni össze a papírt és folyamatosan folyik a papírra. Bíró 1943. június 10-én szabadalmaztatta Argentínában golyóstollát, és megkezdte gyártását is. Először a brit királyi légierő számára készült Bíró-féle golyóstoll, amely sem a légnyomásra, sem a repülési magasság változására nem volt érzékeny, majd az amerikai légierő is jelentkezett megrendelőként. 1954-ben a Parker cég is megjelent versenytárként a piacon, a vállalat kevesebb mint egy év alatt három és félmillió olyan golyóstollat adott el, amellyel ötször többet lehetett írni, mint a korábbi gyártmányokkal.
A piacvezető tollgyártó a BIC francia konszern lett. A Bic Cristal a világ legkelendőbb golyóstolla, a százmilliárdodik darabot 2006-ban adták el, egy példányát a New York-i Modern Művészetek Múzeumában is kiállították. Bíró László igazi polihisztor volt és születésnapja Argentínában az argentin feltalálók ünnepe lett.
Napjaink digitális élete mellett is mindenkinek szüksége van golyóstollra. Biztosak vagyunk benne, hogy az ön táskájában is van egy.