Jelentős költségmegtakarítási és energiaoptimalizálási lehetőségeket rejt az üzleti szereplők számára az okos-technológia. Ráadásul az IoT-megoldások egy része utólag is beépíthető, így akár meglévő épületeket is „okosabbá” lehet tenni.
Az okos épület víziója úgyis megfogalmazható, hogy egy folyamatosan élő rendszerről van szó, amely alkalmazkodik a bent lévők számához és viselkedéséhez. Elemzések szerint átlagosan 4-30 százalék közötti a cégek felesleges energiafelhasználása, holott a fogyasztói szokások és a releváns berendezések folyamatos mérésével, a kinyert adatok elemzésével, valamint a megfelelő beavatkozásokkal bármelyik vállalkozás javíthatna energiahatékonyságán.
Szigorodott az EU-szabályozás
Az energetikai beruházások fontosságát jól mutatja, hogy az Európai Uniónak nagyon magas az energiakitettsége, éppen ezért az uniós szabályozás is egyre inkább megköveteli a fenntartható, energiatudatos működést.
Első lépés a monitorozás
A Vodafone az épületen belüli különféle energiafogyasztók, valamint a környezeti paraméterek viselkedésének megfigyelésére többféle Energiamonitorig megoldást biztosít.
Energiamonitoring a gyakorlatban
Gyártás: az ipari cégeknek például segíthet a gyártósoron belül a kiemelt berendezések megfigyelésében. Ha romlik a mért teljesítmény, akkor az egy várható meghibásodásra is utalhat, és erről riasztást kaphatnak a karbantartók is.
Kereskedelem: a retail üzletekben általában energiamegtakarítási céllal történik az Energiamonitoring rendszer telepítése. A mérési összesítő görbék alapján az energetikai szakreferens megalapozott javaslatokat tehet arra, hogy milyen lépésekre van szükség.
Kamerákkal is okosabbá tehető az épület
A biztonsági kamerák régóta teljesen megszokott „kiegészítőnek” számítanak a boltokban, irodákban, üzemekben. Az adott terület megfigyelése mellett azonban jóval több funkcióra képesek napjaink intelligens kamerái. A készülékek a beépített mikroszámítógépnek köszönhetően helyben azonnal feldolgozzák és kiértékelik a képi adatokat.
Ezeknek a kameráknak az egyik fő funkciója a látogatószámlálás, amely nemcsak a kereskedelemben, de például az irodaházakban, a be- és kilépések számlálásában is hatékony segítséget jelenthet. Így könnyen mérhetővé válik az épületben tartózkodók száma, de akár az is, hogy a különböző emeleteken, egyes szektorokban mennyien tartózkodnak.
Az érdeklődésmérés is sokoldalúan hasznosítható a kereskedelemben és a szolgáltató szektorban.
A szolgáltatási szint emelésére is használhatják a cégek az intelligens kamerák tudását.
Az irodaüzemeltetésben is új területeken hozhat előrelépést az intelligens kamerarendszer. Például a megosztott munkaállomások esetén a munkavállalók akár okostelefonon előre láthatják, hogy hol vannak még szabad helyek, vagy az irodai tárgyalók foglalása is hatékonyabbá tehető.