Zöld rendszám, ingyenes parkolás, adókedvezmény – egyre több szabályozó szervezet kínál kedvezményeket a környezettudatos gépjárművek vásárlóinak és tulajdonosainak. A szabályozásokat természetesen a kínálati oldalon is igyekeznek követni a gyártók, az elektromos autózás pedig – számtalan vitathatatlan előnyével – immár a luxuskategóriát is kezdi meghódítani.
Az ikon – TESLA
A TESLA neve a köztudatban szinte összeforrt az elektromos autózással. Elon Musk brandje azonban a fenntarthatóság mellett az egyedi dizájnra és a vezetés – vagy éppenséggel az önvezetés – élményére fókuszál. Az új Model 3 a korábbi típusokkal ellentétben már több mint 500 km megtételére alkalmas egyetlen töltéssel, ez pedig lehetőséget teremt arra, hogy hosszabb utakat is elektromosan tegyünk meg.

A világszerte egyre inkább elérhető gyorstöltőhálózat egy ebédidőnyi pihenő alatt további 270 km útra elegendő töltést ad. Érdekesség továbbá, hogy az autóban két motor található, melyek az első és a hátsó tengely hajtásáért felelősek, meghibásodás esetén pedig önállóan is képesek az autó mozgatására.
Ezzel a TESLA új modellje jelenleg a legnagyobb hatótávú, kereskedelmi forgalomban is kapható elektromos autó.
Megbízható társ elektromos kivitelben – Lexus UX 300e
A Lexus, a Toyota luxusmárkája ez év tavaszán mutatja be legújabb elektromos SUV-modelljét. Ez a személyautó pedig igazi újdonság a márka történetében: a hibridtechnológiában úttörőnek számító Lexus most debütál a teljesen elektromos hajtásláncú autók piacán. Az új modell igazi városi terepjárónak készül intelligens digitális funkciókkal és könnyen kezelhető beltérrel.

Az autó egy töltéssel kb. 400 km megtételére alkalmas – így felveszi a versenyt hagyományos kategóriatársaival hosszabb utakon is. A fejlesztők azonban az elektromos hajtás mellett a már bevált és kedvelt funkciókat is szem előtt tartották, így vezetéskönnyítő megoldásokból az új modellben sem lesz hiány.
A német triász
Audi e-tron Sportback
Az Audi igen eltökélt a fenntartható fejlesztések irányában. A márka célkitűzése, hogy 2025-re az értékesített modellek 40%-a elektromos jármű legyen. Ehhez 2024-ig tizenkétmilliárd eurós beruházást terveznek gyáraikban, az e-tron-termékcsaládot pedig folyamatosan bővítik.
A német autógyár elektromos modelljével már találkozhattak a szemfüles mozilátogatók: az e-tron GT koncepcióautó a Pókember: Hazatérés című filmben szerepelt. Az e-tron-termékkör pedig a vásznon való megjelenés óta tovább bővült, ma már rendelhető a teljesen elektromos hajtású Audi e-tron Sportback modell, amely ígérete szerint a tökéletes vezetési élményt egyesíti az elektromos hajtástechnológiával.
A lenyűgöző dizájn mellé megnyerő menettulajdonságok társulnak, és akár 446 km hatótávolság. A töltés a kiépült töltőhálózatnak köszönhetően gyors és egyszerű, a fejlesztők pedig arra is gondoltak, hogy minél könnyebbé tegyék az otthoni energiapótlást. Így minden reggel frissen töltött autóval indulhat el a tulajdonosa otthonról.
Az elektromos hajtáslánc gyors indítást, késés nélküli reakciókat és 200 km/h-ban maximalizált sebességet ígér. A hagyományos Audi-modellekben már megismert vezetéskönnyítő funkciók pedig az e-tron-típusokban is megtalálhatók.
BMW X5 – ismert modell új kivitelben
A BMW közkedvelt modelljei ma már plug-in hibrid változatban is elérhetők – ezzel teszi fenntarthatóbbá járműveit a bajor autógyár. A kedvelt városi terepjárója, az X5 valódi felső kategóriás élményt kínál, az új elektromos kiegészítő hajtásláncnak köszönhetően városban, akár 80 km-es hatótávban, károsanyag-kibocsátás nélkül.
A BMW kedvelt modelljeitől megszokott módon a hibridekben is elérhető az állítható futómű, a testreszabható belső tér, illetve a digitalizált vezetősegítő rendszer.
Mercedes Benz AMG sportautók
A Mercedes a nagy német nevekhez hasonlóan maga is előállt elektromos hajtású modellekkel. A BMW-hez hasonlóan a Mercedes mérnökei is a már megszokott élmény elektromos és digitális változatát fejlesztik.
A márka háromféle elektromos kategóriával van jelen a piacon: a csak elektromos hajtású EQ, a plug-in hibrid EQ Power, illetve az EQ Power+ sorozatokkal. Ezek mindegyike a hagyományos belső égésű motorral szerelt járművek alternatíváját nyújtja.
A nagy teljesítményű EQ Power+ autókban a már kiforrott magas teljesítményű belső égésű motorokat elektromos társaikkal párosítják, így olyan sportautókat hoznak létre, amelyek városi körülmények között elektromos üzemben szinte nullára csökkentik a károsanyag-kibocsátást.
Egyedi sportautó: Koenigsegg Regera
Az egyedi autókat készítő műhely, a Koenigsegg is igazodik a jelenkor kihívásaihoz. A Regera a luxuskategóriás Megacar fentarthatóbb hajtáslánccal szerelt alternatívája kíván lenni. A hibrid típusban egy V8-as motor mellett három elektromos dolgozik, ezeket a Koenigsegg által fejlesztett Direct Drive rendszer integrálja. Az új megoldással nincs szükség a hagyományos váltórendszerre, ezzel pedig könnyebbé válik a jármű.

A márka ígérete, hogy minden egyes autó, amelyet készítenek, a leggyorsabbak közé tartozik majd, a Regerára is érvényes. Azonban nemcsak ebben számít egyedinek az új autó: ez az első modell, amely teljesen automatizált működésű. A robotizált funkciókat az „Autoskin”-rendszer tömöríti, amely pehelykönnyű hidraulikus megoldásoknak köszönhetően anélkül biztosítja az automata működést, hogy nehezebbé tenné a modellt.
A Koenigsegg mérnökei ezen túlmenően külön gondot fordítottak a hangzásra is, tehát a hajtás átalakításának ellenére sem kell lemondaniuk a vásárlóknak a duruzsuló hangzásról.
Hibrid olasz fenevad: Lamborghini Sián
808 lóerő, 12 henger és egy elektromos motor – ha ehhez hozzáadjuk a Lamborghinitől megszokott különleges külsőt, a messziről is könnyen felismerhető formákat, egy csodálatos hibrid sportautót kapunk.

Az olasz gyártó különleges modellje 2019 őszén debütált, és hihetetlen gyorsan gazdára talált mind a 63 gyártott darab. A Sián hajtáslánca tökéletesen ötvözi az elektromos és a belső égésű motorok előnyös tulajdonságait, 2,6 s alatt gyorsítva 100 km/h-ra az autót. Természetesen – ahogy a többi elektromos autónál – a gyártó itt sem mondott le a megszokott minőségről, a jellemző külső és belső jegyekről. A menetdinamikai fejlesztéseknek köszönhetően pedig egy egyedi és különleges Lamborghinit kaptak a vásárlók.
A luxus luxusa: ilyen jövőt álmodtak a Rolls Royce tervezőmérnökei
Bár még egyáltalán nincs szó arról, hogy a közeljövőben elektromos Rolls Royce-t dobnának piacra, a luxusmárka tervezőit is megragadta a fenntarthatóság eszméje. Papírra vetették hát az elkövetkező 100 év vízióját, ebből született meg a teljesen elektromos modell képe.
A luxusautókra, akárcsak a divatra, egyedi és megismételhetetlenként tekintenek, így olyan autókat álmodnak a jövőnek, amelyek önállóan is értéket képviselnek megjelenésükkel – minden apró részletükben.
Azonban az elektromos hajtáslánc mellett – a többi gyártóhoz hasonlóan, hangsúlyozzák az egyediség és a testreszabhatóság fontosságát. Úgy fest, ezek azok a kulcsszavak, amelyek az autógyártás és -tervezés jövőjét valójában befolyásolják.

A hagyományos tervezési szempontokat, mint az elegancia, a magas minőség és az otthonos, ismerősen ható belső tér, a legmodernebb technológiákkal ötvözik, a motorháztető alatt ugyanúgy, mint a karosszérián. Ez futurisztikus dizájnt eredményez, az autó megjelenése mégis sugározza mindazt, amit egy Rolls Royce-tól elvárunk. Igazi csemege tehát ez a koncepcióautó, amely egyben azt is jól példázza, hogyan hódítja meg az elektromos hajtáslánctrend a hagyományos értékeket képviselő gyártókat is.
Modenai várakozások: Jön az elektromos Maserati?
Bár még koncepciót sem láthattunk róla, januárban bejelentette a modenai autógyártó, hogy a jövőben elektromos modelleket is terveznek majd. Az első elektromos hajtáslánc-konstrukciót már tesztelik, és a hírek szerint a GranTurismo, illetve a GranCabrio modelleket szerelhetik majd ezzel. A gyártó továbbá elhintett néhány információt a hibrid megoldásokról is, tehát igazi irányváltás figyelhető meg a márkánál.