Az IndustryWeek 2020-as technológiai felmérése szerint a robotika és az automatizáció továbbra is központi kérdés a gyáriparban, ugyanis az egyre inkább digitalizálódó környezetben ezekkel lehetséges csak a folyamatos fejlődés.
Egy független kutatócég, az ABI Research prognózisa alapján a koronavírus a jövőben nem fogja jelentősen megbolygatni a robotok piacát. Az elemző Rian Whitton szerint a robotipar a vírus miatti visszaesésből élénken lábal majd ki 2021-ben. A koronaválság kitörésekor szárnyalni kezdett a robotika iránti érdeklődés, azonban az egységek munkába állítása akadályokba ütközött, illetve számos vállalat kihátrált a befektetés elől. Kivételt ezek alól például a fertőtlenítő feladatot ellátó robotok képeztek.
A még gyerekcipőben járó ipari átalakulás a vírushelyzet miatt nem tud kibontakozni, így annak végéig a robotika sem emelkedhet új szintre. A fejlődés akkor gyorsulhat fel, amikor hatékonyabb lesz az adathalmazok rendszerezése, több tapasztalat gyűlik össze, illetve fejlődnek az infrastruktúrát alkotó testvérterületek, mint az IoT elemei és a mesterséges intelligencia.
Tapasztalat első kézből
A rangos MIT egyetemből kifejlődött Boston Dynamics cég derűlátó a 2021-es évet illetően. A robotika gyorsuló terjedésére azért számítanak, mert a veszélyes munkát végző emberek robotok általi helyettesítésére egyre nagyobb igény van, továbbá a hagyományos eszközökkel automatizálhatatlannak hitt folyamatok is megoldásért kiáltanak. Előbbire példa a cég Spot névre hallgató, négylábú robotja, amely a csernobili atomkatasztrófa helyszínén mérte a sugárzás mértékét, az adatokból pedig 3D sugárzási térképet készített. Mindennapi feladatai például erőművek és transzformátorállomások egyébként drága és időigényes vizsgálatainak automatizálása.
A cég üzleti fejlesztésért felelős alelnöke, Michael Perry szerint a járványhelyzet rámutatott, mekkora szükség van a robotokra – jelenleg azon iparágak dolgozóinak egészsége is veszélybe került, amelyek a járvány nélkül nem lennének kockázatosak, így a munkaadók a technológiához fordulnak alkalmazottaik védelme érdekében. Ennek fontos lépése az emberek és a robotok együttműködésének fejlesztése.
A fejlődés útja
Perry arra számít, hogy az automatizáció az olyan területek folyamatait is nagyban segítheti, mint az építőipar, a közművek és az olaj- és gázipar. A következő években Perry a logisztikai robotok elterjedését is várja – Handle nevű robotjuk például raktári dobozok mozgatásával járul majd hozzá a közeljövő növekvő logisztikai igényeihez.
Természetesen a robotikában is akad számos kihívás. A legnagyobb ezek közül a technológia nyújtotta előnyök korlátainak megismertetése, megértetése az ipari szereplőkkel. Mint minden új technológiának, ennek is megvan a saját felfutási üteme, az átálláshoz idő kell. Különösen igaz ez akkor, ha egy technológia ilyen mértékben hivatott átformálni a megszokott folyamatokat. Fontos, hogy az ügyfelek egyelőre életszerű elvárásokat támasszanak a forradalmi technológiákkal szemben. A Boston Dynamics dolgozik azon, hogy a jövőben új munkák jelenjenek meg, a meglévők pedig biztonságosabbak legyenek, és több lehetőséget kínáljanak.
Az IndustryWeek az ABI Research-től megtudta, az olyan, számítástechnikával és felhőszolgáltatással foglalkozó harmadik felek, mint az AWS vagy az NVIDIA, már átfogó támogatási csomagokat kínálnak a robotfejlesztőknek. Előbbi a felhőalapú kapcsolatokban jártas, utóbbi a robotok vezérlésében nyújt segítséget, készít szimulációs eszközöket és biztosít fejlesztési platformokat. Ezek a testvérterületek a technológia fejlődésével egyre inkább központi szerephez jutnak majd a robotika mellett.
Hidrogén alapú házi energiatároló rendszer

Házi elektrolizáló berendezést bocsát forgalomba egy ausztráliai vállalat. A teljes háztartások működtetésére szánt akkumulátor kapacitása háromszorosa a Tesla lítium alapú, hasonló megoldásának.
Hidrogén alapú otthoni energiatároló rendszert vezet be a piacra egy Lavo nevű ausztrál vállalat. A Tesla hasonló rendeltetésű Powerwalljával ellentétben a Lavo fejlesztése nem a hagyományos akkumulátoros technológiára támaszkodik.
Az új, Green Energy Storage System elnevezésű masszív elem gyakorlatilag egy elektrolizáló egység. Ami a működési elvet illeti, a berendezés a például napelemek által megtermelt, de fel nem használt zöld energiával a vízhálózat felől érkező vízből „kiszakítja” a hidrogént, majd pedig eltárolja, és egy üzemanyagcella segítségével szükség esetén árammá konvertálja az anyagot.
A Lavo akkumulátorának 40 kilowattórás kapacitása háromszorosa a Tesla aktuális éllovasának számító Powerwall 2-énál. Ennyi energiával egy átlagos háztartást akár két napig folyamatosan működtetni lehet. A Lavo szerint a Green Energy Storage System élettartama hosszabb a lítiumakkumulátoros rendszerekénél, ráadásul alacsonyabb ritkaföldfém-tartalma miatt környezetbarátabb náluk.
Önhordó automata raktár
Az önhordó automata raktárak fő jellemzője abban rejlik, hogy a szerkezetet, vagyis az állványrendszert az automata tárolórendszerekkel együtt úgy építik fel, hogy a falakat és a tetőket alátámasztják, így ezáltal valódi épületté válik.
- Automata raktározás
- A beruházás optimalizálása egyetlen épület segítségével, amely állványokból épül fel
- Tökéletes integráció a polcok és az automatizálás között
- Lehetséges a már meglévő épületek szomszédságába építeni a raktárt