Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója azt akarja, hogy a jövőben a Roadsterek lebegni is tudjanak – anélkül, hogy bárkit is megölnének.
Musk, Joe Rogan népszerű podcastján mesélt legújabb álmáról, úgy képzeli, hogy a jövőben a Tesla Roadsterek, úgy egy méteres magasságban lebegni tudnak.
Musk korábban utalt már arra, hogy a Tesla „SpaceX csomagot” kínálhat Roadsterjéhez, amely egy hiperautót hozna létre. Egy ilyen csomag rakétamotor-hajtóművet tartalmazna, amely a föld fölött lebegtetné a járművet és nagyon-nagyon gyorsan menne, megdöbbentő három g-s lökést adna a Roadsternek: “Felmehet akár két g fölé is” – mondta Musk még 2019-ben a Ride the Lighting podcastban. A rendszer az energiát a Roadster hatalmas akkumulátoraiból merítené, a rakéta meghajtók hideg gázt használnának, amelyek ultra nagy nyomású tartályokban lennének.

Musk azt is elmondta, hogy évente legfeljebb 10 ezer darab autót építenének Space-X rakétával, és valószínűleg jövőre kerülnek forgalomba. Viszont a mérnöki munkán túl más feladat is vár Muskra, meg kell győznie a szabályozóhatóságokat arról, hogy a hátsó ülés helyére rakétameghajtókat szerelni biztonságos.
Az okos gyárak működtetéséhez már 6G kellene

Egy német professzor foglalta össze, miért nem elég az IIoT-tal szemben támasztott elvárások kielégítésére az 5G. Hiába vártunk sokat az ötödik generációs internettől, ez még nem oldja meg az összes problémát, nem véletlen, hogy már dolgoznak a 6G-n.
Gerhard Fettweis, a Drezdai Műszaki Egyetem professzora és a német 5G Labs koordinátora arról írt cikket az Industry Week című lapnak, hogy az ötödik generációs internet valójában nem elégséges ahhoz, hogy kiaknázzuk az IIoT összes előnyét.
A szaknyelv taktilis internetnek nevezi azt a hálózatot, amire az okos gyárak is támaszkodnak. A taktilis internet tulajdonságai a különlegesen kis (körülbelül egy milliszekundumos) késleltetés, nagyon magas rendelkezésre állás, megbízhatóság és biztonság. Ezek a tulajdonságok új felhasználási lehetőségeket teremtenek, mint a haptikus (tapintáson alapuló) ember-gép kapcsolat, új alkalmazások többek között az egészségügy, a robotika, a közlekedés, a kiterjesztett valóság, valamint a virtuális valóság területén.
Az 5G túl lassú és nem elég stabil
Fettweis szerint az 5G nem teljesíti ezeket a feltételeket, ugyanis csak egy gigabit sávszélességre képes a szükséges 10-100 közötti tartomány helyett, ezért nem alkalmas a jó minőségű virtuális valóság megjelenítésére. Az 5G késleltetése öt milliszekundum körül van, ami túl magas a kutató szerint.
Ezek mellett a hálózat magas energiaigénye, valamint a biztonsági kihívások és a jogi szabályozás hiánya jelent problémát.
Mi lehet a megoldás?
A szakértő a problémák felsorolása után javaslatokkal is előállt. Az 5G lassú válaszidejére például a felhőalapú rendszerek és a minél több helyi hálózat jelenthet megoldást, ahogy az energiaszükségletre is jók az ilyen szoftverek.
A hálózat biztonságának érdekében teljesen új integritáskezelő rendszerekre van szükség, folyamatosan figyelni kell a hálózat anomáliáit.
2030-ra jöhet a 6G
Fettweis a cikke végén kitér arra is, hogy a technológiai adottságok 2030-ra lehetnek megfelelőek a taktilis internet elterjedéséhez, ami magával fogja hozni az okos gyárak megjelenését. Ennek a folyamatnak lesznek vesztesei, hiszen a ma ismert termelési módok meg fognak változni, ugyanakkor a hatékonyság növekedésének sok nyerte is lesz.
Természetesen azt is kiemeli a szerző, hogy jelenleg csak spekulálni tudunk arról, milyen változást hozhat egy tényleg megfelelően gyors és stabil internethálózat.