Kettő hatalmas, 500 megawatt kapacitású sűrített levegős energiatároló üzemet létesít Kaliforniában egy Hydrostor nevű vállalat.
Egy Hydrostor nevű cég kettő, a maga nemében rekord befogadóképességű, sűrített levegős energiatároló (CAES) létesítményt épít Kaliforniában.
A komplexumok egyenként 500 megawatt kapacitással büszkélkedhetnek majd.
Az egységekben alkalmazott technológia valójában a sűrített levegős energiatárolás egyik fejlettebb verziója (A-CAES) lesz.
A rendszer lelkét egy, a hálózatból származó felesleges vagy helyben megtermelt megújuló energiával működtetett légkompresszor képezi. A szerkezet által összesűrített levegő egy föld alatti tartályba jut, ahonnan igény esetén felszabadítják, és áteresztik egy turbinán. Végeredményben ez a rotor termeli meg a kiéhezett hálózat számára az áramot.
Fontos körülmény, hogy a mechanizmus a levegő komprimálása közben keletkező forróságot nem hagyja elillanni, hanem egy hőtároló tartályban elraktározza, hogy aztán később a turbina felé áramló gázt felmelegíthesse vele. Ez a trükk állítólag jelentősen, akár 10-20 százalékkal is lendíthet az egész rendszer hatékonyságán.
A Hydrostor az első üzemet egy Rosamond nevű statisztikai településen fogja felhúzni, és ha minden a terv szerint halad 2026-ban kezdi majd meg működését az egység. A második komplexum szintén Kaliforniában fog megépülni, de a pontos helyszínt egyelőre homály fedi.
Itt az ideje komolyan venni a kiberbiztonságot

Az Egyesült Államokban új szabályozást fognak bevezetni a kiberbiztonságra vonatkozóan. Szakemberek szerint éppen itt volt az ideje egy ilyen rendelkezésnek, ugyanis egyre nagyobb szerepet kapnak az életünkben a szoftverek, így a kiberbiztonság komoly kihívás.
Cyber NTSB néven új hatóságot hoznak létre az Egyesült Államokban, melynek feladata a hackertámadások kivizsgálása lesz. Ez azért is fontos lépés, mert sok esetben eddig a jogi háttér is gondot okozott a hackerek felelősségre vonásában, egész egyszerűen nem volt meg az egyértelmű szabályozás arra, hogy miért mekkora büntetés jár.
Az Exabeam elnöke, Ralph Pisani az Industry Weeknek elmondta, hogy az egész iparágnak segítenie kell a vállalatokat abban, hogy legyőzzék a változó biztonsági fenyegetéseket, és nyugodt környezetben fejlődhessenek. Pisani előremutatónak tartja a tervezett változásokat.
Elégedettek az iparági szereplők
A lapnak nyilatkozó többi ipari vezető szintén pozitívan áll a Biden-adminisztráció által megalkotott, de még nem hivatalos szabályozásokhoz.
Neil Jones, az Egnyte kiberbiztonsági szakértője kiemelte, hogy manapság gyakran a nagyobb, magasabban rangsorolt vállalatok az igazi célpontjai a hackereknek, ám legyen szó külföldi vagy belföldi támadásokról, a fő célpont mindig ugyanaz: a felhasználók érzékeny adatai. A megszerzett adatokból közvetlenül is profitálhatnak a bűnözők, vagy zsaroláshoz is felhasználhatják azokat.
Jones szerint komoly színvonalú biztonsági rendszerekre van szükség ahhoz, hogy a kormányzati és kritikus infrastruktúrához tartozó cégek hálózatait megvédjék.
Átláthatóságra van szükség
Többen hangsúlyozták, hogy a kiberbiztonság egyik legnagyobb hiányossága jelenleg az átláthatóság hiánya. Alex Pezold, a TokenEX vezérigazgatója szerint sok olyan vállalat van ma a piacon, ami különböző rendszereket és különböző biztonsági megoldásokat alkalmaz.
Az onShore Security vezérigazgatója, Stel Valavanis szintén az átláthatóságot emelte ki, mint legfontosabb kritérium, ezt szerinte elhozhatja az új szabályozás. Valavanis hozzátette azt is, hogy a cégeknek is többet kellene költenie a biztonságra, ez ugyanis egy olyan terület, ahol nem érdemes spórolni, túl nagy a kockázat.