A feldolgozóiparban használt innovatív megoldások termelékenyebbé, hatékonyabbá és minőségibbé teszi az ipart. Az innovációval a gyártók versenyelőnyre tehetnek szert, megfelelhetnek a vásárlói igényeknek, és megbirkózhatnak az iparági kihívásokkal. De vajon mik a legnagyobb innovációk a területen?
A Manufacturing Global brit szaklap összegyűjtötte az elmúlt évtizedek tíz legfontosabb feldolgozóipari innovációját. A lista nem meglepő módon az adatelemzéssel kezdődik: az adat talán a legértékesebb eszköz a modern gyárak világában – írja a lap, és ezzel nehéz lenne vitatkozni, különösen a világjárvány idején.
Egyre több alkalmazás alapszik az adatok megfelelő gyűjtésén és elemzésén, a valós idejű információk óriási előnyt jelenthetnek az olyan kihívásokkal teli világban, ahol mindenre a lehető leggyorsabban kell reagálni.
A listára rákerült a felhőalapú rendszerek használata is, amit érdemes az adatbázisokkal együtt említeni, hiszen a felhőalapú számítástechnika agilis, rugalmas, integrálható és biztonságos módot kínál a gyártók számára adataik megosztására, kommunikációjára és kezelésére.
Robotika és mesterséges intelligencia
A következő innovációként a robotikát említi a lap. Valóban elképesztő mennyiségű előnnyel járhat a gyártásban a robotok alkalmazása: integrálhatóak a gyártósorokba, mobilisek, hatékonyak, produktívak, bármilyen monoton munkát elvégeznek és nem hibáznak. Bár az utóbbi években terjedtek el igazán széles körben a robotok, egyáltalán nem új technológiáról van szó: a General Motors alkalmazta az első ipari robotot még 1959-ben.
A robotikával (és az adatelemzéssel) párban jár egy másik fontos innováció is, a mesterséges intelligencia. A legismertebb felhasználási területe a prediktív karbantartás és a digitális iker. Utóbbi technológiát szintén említi a lap a top tízes listáján, mint az intelligens gyártás egyik alapját.
Okos megoldások
Természetesen a listára felkerült több olyan innováció is, ami az intelligens gyártással szorosan összefügg. Ilyen a konnektivitás, amit ezen a szinten az 5G-vel együtt lehet megvalósítani. A szenzorok is ide tartoznak, valamint a termelésirányítási rendszerek is – ezek esetében a lean működés megvalósítását tartja igazi innovációnak a lap.
Végezetül az additív gyártás, avagy a 3D nyomtatás kapott még helyet a tíz innováció listáján. Ahogy a vállalatok egyre inkább a testre szabott, egyéni igények szerint előállított termékek felé mozdulnak el a nagy készletek tartásától, úgy lesz egyre értékesebb az additív gyártás által biztosított rugalmasság, költségmegtakarítás és hatékonyság.
Energiaátvitel hajóval

Japánban forradalmi áramszállító hajók kifejlesztésére fogott össze egy Imabari Shipbuilding Company nevű vállalat és egy PowerX elnevezésű startup cég.
A PowerX először tavaly nyáron mutatta be egy olyan, automatizált trimarán terveit, amely a tengerre kihelyezett áramtermelő telepek és az elektromos hálózat között víz alatti kábelek helyett a „saját fedélzetén” hurcolja át az áramot.
A tervek szerint a jármű prototípusa 2025 végéig el fog készülni.
A tengeri (offshore) szélerőműparkokhoz kötődő egyik legnagyobb kihívás, hogy minél távolabb vannak a szárazföldtől, víz alatti kábeleken annál bajosabb átvenni tőlük az áramot. A fejlesztés alatt álló, Power ARK-ra keresztelt hajókkal éppen az a cél, hogy mozgatható akkumulátoróriásokkal ezeket a korlátokat valamiképpen át lehessen hidalni.
A jelenleg is folyó projekt keretében az áramszállításhoz szükséges infrastruktúra megépítésének terheit a PowerX vállalta magára. A hajó összeeszkábálásáért mindazonáltal már az Imabari Shipbuilding lesz a felelős.
Bár a prototípus egy kisebb, 220 megawattóra kapacitású „bárka” lesz, a PowerX jelentése szerint a jármű még ekkora méretben is egy fordulóval 209 000 japán háztartást tud majd kiszolgálni árammal.
Az önálló munkavégzés támogatásához autonóm navigációs szoftverrel, érzékelő berendezéssel és ütközés-elkerülő rendszerekkel vértezik majd fel a trimaránt.
Az elektromos meghajtású Power ARK-k hatótávolsága maximum 296 kilométer lehet majd, de némi fenntartható biodízellel megtámogatva akár hosszú távú, nemzetközi fuvarok lebonyolítására is alkalmassá válhat a modell.