Július elsejétől egyrészt egy betűvel meghosszabbodnak az újonnan kiadott magyar rendszámok, másrészt egyszerűsödnek az ideiglenes rendszámtáblák jelzései – jelentette be Vitézy Dávid, a Technológiai és Ipari Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára szerdán. A már forgalomban lévő rendszámokat nem kell újakra cserélni, azok ezután is ugyanúgy használhatók.
A változásokat azzal indokolta, hogy a jelenlegi karakterkészlet néhány éven belül egyébként is kifutott volna. Az újfajta rendszámok a latin ábécé két magánhangzójából vagy mássalhangzójából, majd újabb két betűjelből és három számjegyből állnak. A táblákon Magyarország címere mellett az európai zászlót jelképező kék mezőben tizenkét sárga csillag látható fehér H jelzéssel – mondta el az államtitkár. A hosszabb rendszámok a járműállomány fokozatos megújulásával, felmenő rendszerben váltják majd fel a régieket.
Emellett egyszerűsödnek az ideiglenes rendszámtáblák, az eddigi E, M, P, SP és Z betűjelűek helyett egységesen I betűjelűeket adnak majd ki. A taxik a jövőben TX, a Magyar Honvédség járművei HA, a rendőrség járművei RA, az Országos Mentőszolgálat járművei MA, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal járművei NA, a büntetés-végrehajtási szervezet járművei pedig BA betűjelű rendszámtáblákkal közlekedhetnek.
Nem tudnak eleget az 5G-ről a cégek

A gyártóvállalatok tisztában vannak azzal, hogy az 5G vezeték nélküli hálózatok több területen is előnyt kínálnak, sokuk még a technológia tesztüzemi integrálását is sikerrel végrehajtja, azonban még mindig nem tudnak róla eleget ahhoz, hogy széleskörűen alkalmazni tudják.
Többek között ez derül ki a technológiai piackutató és tanácsadó ABI Research egy idén év elején végzett globális felméréséből. A 762 különböző méretű termelővállalat menedzsereinek, vezetőinek és tulajdonosainak bevonásával végzett, digitális technológiák alkalmazásával kapcsolatos felmérés eredményeit nemrég Michael Larner, az ABI Research elemzője ismertette a The Manufacturer webinárja keretében.
Azon vállalatok közül, melyeknek tervében szerepel az 5G használata, a legtöbben a szélessávú adattovábbítást, a kiemelkedően alacsony késést, illetve a konnektivitás támogatását látják a technológia fő előnyeinek a saját szempontjukból, de sokan vannak azok is, akik szerint a pozicionálásban fogja a legtöbb hasznot nyújtani.
Nem megy felületes tudással
Az implementálás sikerre vitele azonban közel sem egyszerű feladat. Az implementálást leginkább a technológia nem elég mély ismerete akadályozza – ezt a tényezőt az összes megkérdezett vállalat 44 százaléka jelölte meg. A második legnagyobb akadályt a biztonságos működés garantálása jelenti – ezt a cégek 42 százaléka említette –, míg a harmadik fő kihívást a sikeres pilot projekt utáni továbblépés képezi. Utóbbit a cégek 37 százaléka jelölte meg.
Az eredmények egybe csengenek az 5G-s megoldásokat maga is kínáló Nokia tapasztalataival. Tom Richter, a vállalat diszkrét és folyamatos gyártási vertikumok üzleti területért felelős vezetője az eredményeket kommentálva megosztotta: úgy látják, hogy sok cég lefuttatja a pilot projektet, rendelkezik a technológia bevezetéséhez szükséges menedzsmentügyi háttérrel és pénzügyi forrásokkal, azonban nem tudnak olyan alkalmazást kidolgozni, ami indokolná az 5G használatát.
Richter szerint a technológia sikeres lehet tesztüzemben, „amint azonban nagy léptékben akarják használni, elengedhetetlen az alkalmazás megindoklása…, és ez sokkal összetettebb, mint csupán a technológia működőképességének bizonyítása.”
Az 5G megismerését és alkalmazási lehetőségeinek feltérképezését illetőleg tehát még bőven van tennivaló. Ennek ellenére a vállalatoknak meggyőződése, hogy az 5G és más vezeték nélküli hálózatok a jövőben kulcsszerepet fognak játszani gyártásban. A válaszadók 45,7 százaléka szerint két év múlva elengedhetetlenek lesznek, míg másik 35,3 százalék szerint nagyon fontos szerepet fognak betölteni.
Szinte mindenki digitalizál
Az ABI Research felméréséből továbbá kiderült, hogy már szinte minden vállalat elkezdett a digitalizációval foglalkozni, még ha csak a tapogatózás szintjén is. A cégek mindössze két százaléka válaszolta, hogy még nem foglalkozik a témával, míg a másik oldalon 29 százalékuk – legalábbis egyelőre – már az átalakulás végére ért.
A következő három évben az elsődleges befektetési területeknek a felhőalapú, illetve a dolgok internetét lehetővé tevő konnektivitási megoldások ígérkeznek, miközben a vállalatok a kiberbiztonságot is kiemelt prioritásként kezelik.
Érdekes módon a virtuális valóságon és a digitális ikertestvéreken kívül a robotikai fejlesztések is csak másodlagos fontosságúak.