LAUNE Hungary Kft. - A gyárak berendezője
Valódi megoldások
a legszélesebb termékskálán!
Ingyenes tanácsadás
és helyszíni felmérés!
AJÁNLATKÉRÉS

Mesterséges intelligencia a Vatikánban

Hírek > Mesterséges intelligencia a Vatikánban

A Vatikán és a Microsoft hétfőn bemutatta a Szent Péter-bazilika digitális ikertestvérét, amely mesterséges intelligenciát használ a világ egyik legfontosabb műemlékének felfedezéséhez, miközben segít a Szentszéknek a látogatóforgalom kezelésében és a természetvédelmi problémák azonosításában.

A digitális másolat 400 000 nagy felbontású digitális fényképet használ, amelyeket drónokkal, kamerákkal és lézerrel készítettek négy hét alatt, amikor senki sem tartózkodott a bazilikában, és a digitális másolat két új helyszíni kiállítással együtt kerül online, hogy interaktív élményt nyújtson a látogatóknak – valós és virtuális – számára.

„Ez szó szerint az egyik legfejlettebb és legfejlettebb technológiai projekt, amelyet valaha is folytattak” – mondta Brad Smith, a Microsoft elnöke egy vatikáni sajtótájékoztatón.

A projektet a Vatikán 2025-ös jubileuma előtt indították el, egy olyan szent év előtt, amelyben várhatóan több mint 30 millió zarándok fog áthaladni a bazilika Szent Kapuján, a hétköznapokon látogató 50 ezren felül.

„Mindenki, tényleg mindenki érezze magát szívesen látottnak ebben a nagyszerű házban” – mondta Ferenc pápa Smithnek és a projekt fejlesztőcsapatainak tagjainak hétfői audienciáján.

A digitális platform lehetővé teszi a látogatók számára, hogy lefoglalják a bazilikába való belépés idejét, ami újdonság a világ egyik leglátogatottabb műemlékében, ahol rendszeresen órákig állnak sorban a bejutásra váró turisták.

A projekt középpontjában azonban a Szent Péter-bazilika digitális másolatának létrehozása áll, amely fejlett fotogrammetria és mesterséges intelligencia segítségével bárki számára lehetővé teszi a templom „látogatását” és a templom történetének megismerését.

„Az Iconem digitális megőrzéssel foglalkozó céggel együttműködve kifejlesztett ultraprecíz 3D másolat 22 petabájtnyi adatot tartalmaz – ami ötmillió DVD megtöltéséhez elegendő” – mondta Smith.

A képek már azonosították a szerkezeti sérüléseket és a romlás jeleit, például a hiányzó mozaikdarabokat, repedéseket és repedéseket, amelyek szabad szemmel nem láthatók, olyan sebességgel és pontossággal, amely messze meghaladja az emberi képességeket

Ferenc Pápa a mesterséges intelligencia etikus használatára int mindenkit, és az idei éves béke világüzenetét arra használta fel, hogy nemzetközi egyezményt szorgalmazzon a szabályozására, azzal érvelve, hogy a technológia túlságosan nagymértékben nélkülözi az együttérzés, az irgalom, az erkölcs és a megbocsátás emberi értékeit.

Hétfőn köszönetet mondott a Microsoft csapatának és a projektért felelős bazilika dolgozóinak, és csodálkozott azon, hogy a modern technológia segít egy ősi hit terjesztésében és a világörökség egy darabjának megőrzésében, amely 2026-ban ünnepli felszentelésének 400. évfordulóját.

„A minden népért való imádság e házát azok bízták ránk, akik megelőztek minket a hitben és az apostoli szolgálatban” – mondta Smith és a küldöttségnek. „Ezért ajándék és feladat, hogy gondját viseljük, mind lelki, mind anyagi értelemben, akár a legmodernebb technológiák segítségével”.

Smith nem volt hajlandó árat mondani a Microsoft projektbe való befektetésének, csak annyit mondott, hogy az „jelentős”, és Ferenc 2018-as kezdeményezésének köszönhető, hogy a technológiai cégek összefogjanak az etnikailag gondolkodó mesterséges intelligencia előmozdítása érdekében.

Elmondta, hogy a Microsoft hasonló AI-projekteket hajtott végre a franciaországi Mont Saint-Michelben és a görögországi ókori Olimpiában.

A szerzőről

Valódi megoldásokat kínálunk hatékonyságnövelésre a lehető legszélesebb termékskálán. Munkatársaink sokéves tapasztalata garancia a megtérülő befektetésre!

Hagyjon egy megjegyzést